Jedinečná příroda vinic, karpatských lesů, pastvin a rozhledu do širého kraje Pomoraví tvoří kulisu cyklookruhu hornatou krajinou jižního Strážnicka!
Strážnicko se vyznačuje typickým dolňáckým folklórem krojů a písní. Strážnicko je svébytnou vinařskou oblastí kvalitních vín, které chválil i Karel IV.
Během projížďky máte možnost seznámit se z běžným a přesto unikátním stromem - oskeruší. Jeřáb oskeruše (někdy se uvádí jako oskoruše) je opadavý, listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 m. Nese několik nej: největší ovocný strom Evropy dožívající se stáří i 500 let a mající i 1,5 tuny ovoce, strom s nejtvrdším dřevem s lasturnatým lomem, největší stromy rostou právě u nás. Plody je možné po uležení jíst bez jakékoliv další úpravy (jsou chuťově výborné), je možné z nich dělat kompoty, marmelády či je usušit. Po pomletí sušených oskeruší je možné prášek používat k ochucování jídel (má příchuť skořice).
Dále se používá ke konzervování jablečného moštu či jiných ovocných šťáv. Další možností je výroba likérů či velmi kvalitní pálenky – oskerušovice. Plody mají i léčivé účinky: používá se při střevních potížích (sušené ovoce se používá jako statikum, zatímco syrové má projímavé účinky), na revma a při horečce. V případě smísení oskerušovice s bylinkami a medem je možné léčit i nachlazení. Dřevo oskeruše je nejtěžší v celé Evropě, je velmi pevné a má pěknou barvu i kresbu, proto se používalo v truhlářství, řezbářství, používalo se jako materiál pro hudební nástroje, vinné lisy a mechanické nástroje. Dále se používalo jako materiál na ozdobné vykládání nábytku (intarzie)